Oxybrazja to rodzaj peelingu mechanicznego „na mokro”, gdzie czynnikiem złuszczającym jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej i tlenu, emitowany pod ciśnieniem przez urządzenie.
Sól fizjologiczna to sterylny roztwór chlorku sodu w wodzie (0,9%) o stężeniu identycznym ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie ludzkim. Jest substancją neutralną dla organizmu i nie alergizuje. W zabiegu oxybrazji daje efekty nawilżenia, zmiękczenia i wygładzenia skóry. Drugą substancją jest tlen o właściwościach dezynfekcyjnych.
Komu dedykowany jest zabieg?
Trzeba przyznać, że zabieg oxybrazji zasługuje na laur zwycięstwa pod względem bezpieczeństwa i higieny wśród peelingów. Jest to metoda złuszczania naskórka dostępna dla każdego. Już po pierwszym zabiegu skóra wygląda zdrowo. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu nawet u osób o cerze naczynkowej, delikatnej i wrażliwej, gdyż chłód soli fizjologicznej koi oraz łagodzi podrażnienia. Przeciwwskazaniem nie jest ani ciąża ani okres karmienia.
Zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku cery tłustej, łojotokowej i mieszanej, jako zabieg efektywnie jak również dogłębnie oczyszczający. Bez obaw oxybrazję można zastosować w trądziku pospolitym, który jest dyskwalifikacją w innych zabiegach złuszczania. W trądziku zaskórnikowym jest nieocenioną metodą opróżniania zatkanych ujść gruczołów łojowych, przy czym najlepsze rezultaty uzyskuje się u osób z rozszerzonymi porami.
Oxybrazja jest skuteczną bronią do walki z wszelkimi objawami nadmiernego rogowacenia, skórą suchą, odwodnioną i łuszczącą się, czy nawet łupieżem. Wykonanie serii zabiegów sprzyja także redukcji blizn potrądzikowych, wygładza i wyrównuje naskórek.
Peeling przy pomocy oxybrazji wykorzystuje się w zabiegach odmładzających, redukcji objawów fotostarzenia oraz w rozjaśnianiu przebarwień i poprawy kolorytu „cery palacza”. Z powodzeniem potencjał oxybrazji znajduje zastosowanie w terapiach zabiegów łączonych np. z kwasami, bądź stanowi preludium innych zabiegów pielęgnacyjnych, przez co poprawia efektywność tych zabiegów. Pomocniczo można stosować oxybrazję w terapiach antycellulitowych, do likwidacji obrzęków i zmiękczenia blizn.
Przeciwwskazania
Oxybrazja nie jest zabiegiem inwazyjnym. Jednak tak jak każda ingerencja kosmetyczna, obarczona jest, co prawda minimalnym, ale jednak ryzykiem objawów niepożądanych. Należą do nich m.in.: przeziębienie, infekcje wirusowe zapalenie zatok, ucha, podrażnienie skóry, uszkodzenia naskórka, ropne stany zapalne skóry, opryszczka, grzybica skóry a także stany nowotworowe. Zabiegu nie powinno się wykonywać na świeżo opalonej czy podrażnionej przez promienie UV skórze (np.solarium).
Nie zaleca się oxybrazji osobom, które przeszły atak serca, z wysokim ciśnieniem i diabetyków oraz tych których skórę poddano leczeniu laserem w przeciągu ostatnich 6 miesięcy, bądź są świeżo po operacji chirurgicznej.
Efekty zabiegu
Zaraz po zabiegu skóra jest widocznie wygładzona, rozjaśniona, odświeżona i napięta. Drobne zmarszczki znikają, a skóra jest aksamitna w dotyku. Efekty te są wynikiem dogłębnego oczyszczenia skóry oraz usunięcia zalegających warstw rogowych. Zabieg skutecznie redukuje nadmierne rogowacenie, pozostawiając skórę gładką i jednolitą. Wpływa też na fakturę niwelując zaskórniki i zwężając pory.
Strumień soli fizjologicznej pod ciśnieniem skierowany na skórę powoduje zagięcie fałdu skóry i przesuwanie go, co dodatkowo daje efekt mikromasażu. Masaż pobudza krążenie krwi, co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem tkanek, zarówno naskórka jak również skóry właściwej oraz stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie całej skóry. To zjawisko jest podstawą działania odmładzającego uzyskanego za pomocą oxybrazji. Wykorzystuje się je również w przyspieszaniu regeneracji mieszków włosowych, kiedy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów. Zasada działania oxybrazji związana jest także ze zjawiskiem drenażu, czyli usprawnieniem przepływu limfatycznego, przez co zabieg rekomendowany jest również jako wspomagający redukcję cellulitu. Ma działanie zmiękczające blizny.
Częstotliwość zabiegów
Zabiegi oxybrazji najlepiej wykonywać seryjnie w odstępach od 1 do 4 tygodni, w przypadku terapii wspomagającej niwelowanie cellulitu 2 razy w tygodniu. Działania w seriach zaleca się w celu uzyskania trwałych efektów. W zależności od potrzeb, stanu skóry i reakcji na zabiegi, ilość zabiegów w serii dobierana jest indywidualnie. Sugerowana ilość to 3-10 zabiegów. Zabieg może być również oferowany pojedynczo. Wówczas wykonuje się go zazwyczaj przed wielkim wyjściem w celu odświeżenia i wygładzenia skóry. Na cerze poddanej oxybrazji makijaż lepiej prezentuje się i dłużej utrzymuje, zatem śmiało można zaliczyć ten zabieg do grupy tzw. „zabiegów bankietowych”.